Centrum Obsługi Przedsiębiorcy

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.

Zgadzam się
Więcej informacji

Centrum Obsługi Przedsiębiorcy. Dotacje unijne. Dotacje dla przedsiębiorców
| BIP | Mapa serwisu | Kontakt |O inicjatywie Jeremie
Powołanie Funduszu Powierniczego ma ścisły związek z JEREMIE (Joint European Resources for Micro to Medium Enterprises)  – unijną inicjatywą zapoczątkowaną na spotkaniu ministerialnym w Brukseli w dniu 11 października 2005 przez Komisję Europejską, Europejski Funduszu Inwestycyjny i Europejski Bank Inwestycyjny. Program wpisuje się w założenia odnowionej Strategii Lizbońskiej na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia i ma na celu zwiększenie dostępności do funduszy na rozwój mikro, małych i średnich przedsiębiorstw działających w Unii Europejskiej, poprzez alternatywne, w stosunku do kredytów komercyjnych, źródła finansowania.

Pomoc oferowana w ramach JEREMIE nie ma charakteru bezpośredniego dofinansowania, ale udzielana jest w formie rynkowych instrumentów finansowych, co sprawia, że jest to pomoc zwrotna. Istotą inicjatywy JEREMIE jest bowiem dostarczenie środków unijnych nie bezpośrednio do MŚP, ale do pośredników finansowych co sprawia, że  wyróżnia się od tradycyjnych dotacji unijnych swoim odnawialnym mechanizmem dofinansowania. Zwrotność środków zapewnia wystąpienie efektu rolowania, czyli wielokrotnego wykorzystania tych samych kapitałów do pomnażania wartości przedsiębiorstwa. Z szacunków UE wynika, że na bazie każdego euro powstaną instrumenty finansowe o wartości od 2 do 10 euro. Powstały w ten sposób efekt mnożnikowy przyniesie o wiele większe korzyści dla małych i średnich przedsiębiorstw niż system dotacji, gwarantując ciągłość i stabilność systemu wsparcia.

Opracowany system zakłada wyłonienie Menedżera Funduszu Powierniczego, którego zadaniem będzie wybór instytucji pośredniczących, monitoring i raportowanie na potrzeby Instytucji Zarządzającej i Komisji Europejskiej. Menedżer w oparciu o strategię inwestycyjną, zaakceptowaną przez władze lokalne/regionalne (samorząd województwa), zawiera umowy z pośrednikami finansowymi i przekazuje im środki na wsparcie sektora MŚP. Przedsiębiorcy mogą korzystać z zaproponowanych przez pośredników instrumentów inżynierii finansowej (mikropożyczek, pożyczek i poręczeń) wielokrotnie.

Inicjatywa JEREMIE to szansa na zmniejszenie obserwowanej w UE luki kapitałowej. Małe przedsiębiorstwa ze względu na brak zdolności kredytowej mają utrudniony dostęp do zewnętrznych źródeł finansowania dlatego JEREMIE zwiększy dostęp MŚP do kapitałów niezbędnych do finansowania ich rozwoju. Można się spodziewać, że pośrednicy finansowi, którzy otrzymają kapitał przewidziany w ramach JEREMIE, zwiększą ofertę produktów finansowych kierowanych dla MŚP. Pozyskanie kapitału stanie się  o wiele łatwiejsze.


 
COP © 2008
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu samorządu województwa łódzkiego.
Dotacje dla przedsibiorstw dzkie Dotacje dla Przedsibiorstw dzkie.Fundusze unijne dla przedsibiorcw.rodki finansowe dla MP.Pomoc z Unii dla firm.dzkie-region innowacyjnej gospodarki.Wsparcie dla biznesu.
Dotacje dla przedsibiorcw dzkie
.